Львівщина: процес справедливої трансформації вугільних територій стартує в Україні в умовах повномасштабної війни

22 березня відбулась стартова конференція проєкту "Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України", який реалізується в партнерстві з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), зі Львівської області стала пілотною для цього проєкту. В рамках заходу обговорювалися можливості справедливої трансформації вугільних регіонів, зокрема Червоноградського мікрорегіону.

 «Червоноградському мікрорегіону недостатньо приділяли уваги до цього і є великий клубок проблем, серед яких: невиплата зарплати, нерентабельність, негативні екологічні наслідки видобутку вугілля, так звані професійні хвороби шахтарів. Ці проблеми потрібно було розв'язувати ще 20 років тому. Дякую Німеччині та фонду GIZ за допомогу в реалізації цього проєкту. І тут важливо, щоб в у цьому процесі громади й люди, які там мешкають, відчували, що ми першочергово боремось за їхнє майбутнє. Головна наша мета – нікого не залишити осторонь. Подбати про гідні умови для працевлаштування людей, на яких вплине зменшення видобутку вугілля, а згодом і відмова від викопного палива», — наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.  

Ярослав Демченков, заступник Міністра енергетики України, наголосив на амбіціях країни стати центром чистої енергії для Європи, здійснюючи відновлення енергетичного сектору на засадах сталого розвитку та нових зелених технологій. Він також відзначив, що Львівська область має великий потенціал для реалізації ініціатив проєкту з підтримки регіонального розвитку.

Одним із ключових аспектів проєкту буде впровадження справедливої трансформації, що передбачає забезпечення гідного життя та адекватного рівня доходу для всіх громадян, включаючи працівників, які безпосередньо відчувають наслідки відмови від використання вугілля та інших копалин. Концепція проєкту базується на досвіді країн, які успішно пройшли перехідний період завдяки активній участі громадського суспільства, профспілок та вразливих груп населення, розповіла директорка проєкту Еліз Віж'є.

Основні напрямки проєкту включатимуть діалог щодо структурних змін, розробку нормативно-правової бази для справедливої трансформації, пілотні проєкти та підтримку регіональних та місцевих інституцій у вугільних регіонах, механізми фінансування та створення фонду для структурних змін, комунікаційну стратегію для вугільної трансформації та підтримку зеленого відновлення та модернізації української енергетичної системи.

«Ми розуміємо політику, яка сьогодні впроваджується ЄС в частині декарбонізації та інших екологічних питань, а також євроінтеграційні процеси, в які сьогодні активно залучена Україна. Відтак, питання скорочення видобутку вугілля, яке безпосередньо вплине на карту зайнятості, екологічну карту, теплову генерацію тощо, постають вже на порядку денному. Сьогодні є чітке бачення щодо перспективи згортання шахт і це — вивільнення людей, які повинні себе знайти в економіці. А для цієї роботи важливо зрозуміти і інвестиційний ринок, і ринок праці в регіоні. Очевидно, що нам потрібна комплексна стратегія для мікрорегіону», — зазначив директор департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда. 

Він також зазначив, що в даний час проводиться робота над Стратегією Червоноградського мікрорегіону, яка буде посилена за допомогою фінансових проєктів. Зокрема, розглядаються рішення в економічному секторі, інфраструктурі, інвестиціях, соціальному розвитку та професійно-технічній освіті.

"GIZ надає нам професійну підтримку, і вже сьогодні ми розглядаємо можливості для капітальних інвестицій та конкретних проєктів", - додав Степан Куйбіда.