Обсяг коштів ДФРР на 2022 зменшено удвічі

Після прийняття закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» обсяги коштів ДФРР значно зменшено, і наразі вони становлять 5,2 млрд. грн. із запланованих 11,2 млрд. грн. Причиною такого скорочення фінансування ДФРР стала ініціатива народних депутатів забрати 6 млрд. грн. з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) і перенаправити їх на субвенції із державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій.

На перший погляд нічого такого не сталось, адже ДФРР та субвенції спрямовані на розвиток регіонів. Проте є одна велика відмінність! Кошти ДФРР розподіляються на основі конкурсних процедур і фінансування отримує кращий проєкт. Натомість субвенції розподіляються в ручному режимі, без конкурсу, і гроші йдуть на ті об'єкти, які виберуть народні депутати.

Таким чином народні депутати забезпечили собі ще один інструмент піару за рахунок державних коштів, адже практично за кожною субвенцією в громаду стоїть прізвище певного народного депутата. А на коштах ДФРР набагато складніше піаритися, бо все ж тут ідеться про змагання: хто підготував кращий проєкт, той і переміг. Навіть якщо відкинути можливість піару за кошти платників податків, варто розуміти, що виборчі округи парламентської більшості отримають в рази більше коштів, ніж округи опозиціонерів.

З точки здорового глузду краще, щоб кошти на розвиток регіонів йшли через ДФРР, адже таким чином фінансування отримають дійсно хороші ідеї, незалежно від тих чи інших критеріїв ОТГ, що їх подали чи осіб, що представляють їх інтереси у Верховній Раді.